Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby spúšťa nový spôsob podpisovania využitím mobilného zariadenia

Zdieľať
NASES |MM| Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES) spúšťa na portáli Slovensko.sk nový spôsob elektronického podpisovania formulárov a príloh. Novinka umožňuje používateľom podpísať dokumenty pomocou mobilného zariadenia s technológiou NFC, čím odpadá potreba čítačky občianskeho preukazu. Toto riešenie vychádza z doterajšieho modelu podpisovania kvalifikovaným elektronickým podpisom (KEP) prostredníctvom čítačky a elektronického občianskeho preukazu (eID) alebo elektronického dokladu o pobyte. Nový spôsob využíva možnosť priloženia dokladu s čipom priamo k mobilnému zariadeniu vybaveného NFC technológiou a nainštalovanou aplikáciou.
Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) a NASES aktuálne pracujú v rámci Platformy pre životné situácie Plánu obnovy a odolnosti na nových možnostiach podpisovania. V prvej fáze prichádzajú s riešením využitia vylepšeného súčasného podpisovača[1] na Ústrednom portáli verejnej správy, Slovensko.sk. Ide o vylepšenie v podobe možnosti podpísať podanie kvalifikovaným elektronickým podpisom (KEP) priložením dokladu s čipom k mobilnému zariadeniu s NFC s nainštalovanou mobilnou aplikáciou.
„Aj napriek tomu, že v posledných rokoch verejná správa sprístupnila množstvo elektronických služieb, podiel ich využívania je v rámci Slovenska stále na nízkej úrovni v porovnaní s inými krajinami. Prispieva k tomu fragmentácia, neprehľadnosť služieb, duplicity a neprívetivé používateľské prostredie. Pri používaní služieb ide aj o niektoré zo základných činností spojených so službami, napríklad prihlasovanie sa, informácie a komunikácia zo strany štátu alebo podpisovanie, a to najmä pre svoju komplexnosť.
Víziou programu Platforma pre životné situácie v rámci Plánu obnovy a odolnosti je do roku 2026 transformovať a zjednodušiť platformy, využitie dát a služby tak, aby sme zabezpečili naplnenie strategických cieľov“, hovorí Jana Molnarová, generálna riaditeľka NASES.
Prinášané riešenie podpisovania umožňuje aktualizovaná aplikácia D.Suite, ktorá prináša najmä možnosť vyvolania procesu vytvorenia KEP pomocou mobilného zariadenia ako čítačky dokladov cez NFC rozhranie s využitím mobilnej aplikácie Disig Web Signer Mobil.
Na nový spôsob podpisovania sú potrebné:
- Elektronický identifikačný doklad[2] a aktivovaný BOK kód
- Kvalifikovaný podpisový certifikát s PIN kódom
- Mobilný telefón s NFC čipom[3] (zapnuté NFC) a pripojenie na internet
- Nainštalovaná aplikácia Disig Web Signer Mobile v mobilnom zariadení s prístupom ku kamere[4]
- Osobný počítač[5], na ktorom je dokument možné podpísať elektronickým podpisom KEP
Ako to funguje?
Proces podpisovania prebieha prostredníctvom Klientskeho podpisovača Slovensko.sk, ktorý podporuje viaceré spôsoby vytvárania KEP. Vylepšená aplikácia D.Suite umožňuje vyvolať podpisovanie cez mobilné zariadenie, ktoré nahrádza klasickú čítačku dokladov. Počas procesu sa automaticky overuje aj platnosť podpisov.
Postup: Podpisovanie dokumentu cez mobilný telefón
Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR spoločne s Národnou agentúrou pre sieťové a elektronické služby zároveň veľmi intenzívne pracujú na dodávke Platformy pre životné situácie Plánu obnovy a odolnosti a nových možnostiach podpisovania.
[1] Aktualizácia bude nainštalovaná automaticky všetkým používateľom aktuálnej verzie D.Suite.
[2] -elektronickým identifikačným dokladom je elektronický občiansky preukaz alebo elektronický doklad o povolení na pobyt (všetky s čipom a NFC rozhraním (vydávané od 1.12.2022)),
– iný Podpisový certifikát ako v eID / iné kvalifikované zariadenie na vytvorenie podpisu s NFC rozhraním
[3] Na úspešné vykonanie podpisu je dôležité, aby používateľ poznal umiestnenie NFC čipu vo svojom mobilnom zariadení. Podpísanie prebehne priložením čipu v doklade k NFC čipu v mobilnom zariadení.
[4] Aplikácia dostupná App Store, potrebný iOS/iPadOS 14.5 a vyššie. Aplikácia je dostupná v Google Play, potrebný Android 9 a vyššie.
[5] Potrebný je MS Windows 7 SP1 a vyššie alebo MacOS 12 a vyššie alebo podporovaný Linux.
Odporúčame