back to top
streda, 14 mája, 2025
Prihlásiť sa / Registrácia

Rada EÚ v Bruseli schválila spoločný európsky diplom

Zdieľať

MŠVVM SR |MM|  Vysokoškolský diplom uznávaný v celej Európskej únii a podpora vzdelávacej mobility študentov sú hlavnými prínosmi schválenia značky spoločného európskeho diplomu. Rada EÚ pre vzdelávanie, mládež, kultúru a šport, na ktorej sa zúčastnil aj minister školstva Tomáš Drucker, sa zároveň zaoberala vplyvom dezinformácií a manipulácií v digitálnom prostredí na mladých ľudí.

Po niekoľkomesačných rokovaniach sa ministri školstva zhodli na prijatí uznesenia Rady EÚ o zavádzaní spoločného európskeho diplomu. Implementácia tejto iniciatívy bude prebiehať postupne a s ohľadom na národné a regionálne špecifiká členských štátov. Dôraz sa bude klásť na zachovanie autonómie vysokých škôl a minimalizovanie administratívnej a finančnej záťaže.

Európsky diplom posilní konkurencieschopnosť EÚ v oblasti vysokoškolského vzdelávania a odstráni prekážky v spolupráci medzi univerzitami. Absolventi vysokých škôl sa zároveň budú ľahšie uplatňovať na celom európskom pracovnom trhu,“ uviedol minister Drucker.

V rámci rokovania Rady EÚ sa ministri venovali aj mimoriadne aktuálnej téme dezinformácií v online prostredí. Diskusia sa zamerala na to, ako členské štáty môžu podporiť rozvoj digitálnych zručností a kritického myslenia mladých ľudí ako kľúčových nástrojov na posilnenie ich odolnosti voči manipulácii a falošným správam.

Minister Drucker zdôraznil, že riešením nemôže byť len regulácia či technológia: „Predovšetkým musíme budovať odolnosť – a tá sa začína vzdelávaním. V roku 2023 sme zaviedli nový štátny vzdelávací program pre základné školy, ktorý kladie dôraz na rozvoj digitálnych zručností, mediálnej gramotnosti, prácu so zdrojmi, odhaľovanie manipulácie a kritické myslenie. Potrebujeme učiť nielen prácu s technológiami, ale aj chápať digitálny svet, jeho výzvy a príležitosti.“

Ako ďalej uviedol minister, v rámci Plánu obnovy a odolnosti Slovensko realizuje najväčšiu digitálnu investíciu do vzdelávania vo svojej histórii. Vzdelávaním prechádza viac ako 50 000 učiteľov a odborníkov, ktorí denne pracujú s mládežou a budujú ich kompetencie v oblastiach ako digitálne zručnosti, mediálna gramotnosť či kybernetická bezpečnosť.

Ak chceme vychovať digitálne odolných a zodpovedných mladých ľudí, musíme im tieto zručnosti a hodnoty vštepovať rovnako dôležito ako čítanie, matematiku alebo podporu participácie. Slovenská republika je pripravená byť súčasťou tohto spoločného úsilia,“ dodal minister Tomáš Drucker.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!

Potvrdzujem, že som sa oboznámil a pochopil pravidlám diskusie.

Zadajte svoje meno tu

- Inzercia -

Odporúčame

Pokračujte v čítaní